Stosowanie szkła w gastronomii wiąże się nie tylko z dopasowaniem odpowiedniego kieliszka czy też szklanki do podawanego napoju, ale także z jego prawidłowym czyszczeniem i przechowywaniem. Idąc do lokalu czy też restauracji, najczęściej można spotkać kieliszki wiszące za nóżkę nad krzątającymi się kelnerami. Jest to bowiem najlepszy sposób na ich przechowywanie – w miejscu, w którym nie kondensują się ostre, intensywne zapachy.
Bezpiecznie, ale i łatwo dostępnie
Kieliszki do wina przechowywane w wyżej wymieniony sposób wyglądają nie tylko efektywnie, ale także są miejscem łatwo dostępnym dla barmanów i kelnerów. Jednak aby zachwycić gościa i promować dobrą reputację lokalu, należy także pamiętać o odpowiednim dbaniu o czystość kieliszków. Ich polerowanie powinno się odbywać wyłącznie za pomocą suchej ściereczki. Należy je czyścić zaczynając od zewnętrznej części czaszy kieliszka, potem przechodząc do środka, aby następnie zakończyć na nóżce i stopce. Bardzo ważne jest, aby nie dotykać go inaczej, niż przez ściereczkę – inaczej możemy zostawić na nim zabrudzenia. Jeśli kieliszek okaże się brudny, nie „chuchamy” na niego, a próbujemy umyć kieliszek pod bieżącą, ciepłą wodą. Jeśli i to nie pomaga na zabrudzenie, dobrze jest ponownie, dokładnie umyć szkło.
Ważną rzeczą jest również sprawdzenie, czy kieliszek nie pachnie środkiem do mycia bądź innym detergentem. W takim wypadku należy ponownie wyczyścić kieliszek pod strumieniem bardzo ciepłej wody.