Choć podobno „abstynenci są wśród nas” – Polska zdecydowanie nie jest krajem abstynentów. Kultura spożywania alkoholu w Polsce jest bowiem długa, głęboka i wcale nie słabnie. Choć trzeba przyznać, że się zmienia. Statystycznie nie spożywamy co prawda mniej alkoholu, lecz wyraźnie zmieniają się nasze preferencje gusta – stajemy się pod tym względem bardziej otwarci. Coraz częściej sięgamy po trunki wywodzące się z innych krajów, popularne wśród innych narodów. Takie, jak Whisky.

Whisky, czyli alkohol wywodzący się z Irlandii i bardzo popularny w takich krajach, jak Szkocja, Wlk. Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia. Jednym słowem – kraje anglosaskie. Teraz zaś powszechnie pija się ją także w Polsce. A pija się ją albo w specjalnie przeznaczonych do tego celu szklankach do Whisky (dość niskich, stabilnych, z grubego szkła), albo w kieliszkach do whisky.

W takich szklankach czy kieliszkach podobno Whisky smakuje najbardziej. I wygląda najlepiej. Kieliszki do whisky wytwarzane są bowiem z przejrzystego, gładkiego szkła, dzięki czemu bez trudu dostrzeżemy jego piękną barwę – brązowawo-rudawą. Są smukłe, na cienkiej nóżce. Ich pojemność to 100 ml, wysokość około 130 mm a średnica – około 60 mm. Kielich jest wydłużony, czasem bardziej pękaty, czasem pękaty na dole i zwężający się ku górze – a na brzegu nieco rozchylony. Można też kupić modele kieliszków do whisky, które posiadają wieczko z uchwytem. Dostępne są jako pojedyncze sztuki i w zestawach.