Wino to napój szlachetny. W związku z tym nie może być traktowany przypadkowo. Wymaga staranności i wiedzy. Te z kolei prowadzą do konsekwencji w serwowaniu napoju, co finalnie pozwala wydobyć pełen smak i aromat trunku.
Na początku warto uświadomić sobie to, że wino jest bardzo wrażliwe na nieprofesjonalne traktowanie. Szybko zmienia swoje właściwości, jeśli jest nieprawidłowo przechowywane. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura mogą doprowadzić nawet do jego zepsucia. Przewożenie wina w samochodzie, czy nawet niesienie go w siatce na zakupy również nie jest obojętne dla jego smaku. Dlatego tuż po zakupach wino należy odłożyć, najlepiej w pozycji leżącej, by miało ono czas się „wyciszyć i uspokoić”. Dopiero po kilku godzinach można bez obaw otworzyć butelkę i rozlać w kieliszki.
Jeśli nie posiadamy wiedzy, w jakich temperaturach podawać wino, warto stosować się do zaleceń na etykiecie trunku. Producent danego napoju zawsze wskaże nam najbardziej szczegółowe instrukcje dotyczące tego, jak wino przechowywać i w jakiej temperaturze podawać. Podstawowa zasada jest taka, by wina białe podawać schłodzone w temperaturze 8-10°C (z wyjątkiem szampana, którego pije się mocno schłodzonego w temperaturze 5-8°C), a wina czerwone – w temperaturze pokojowej, najczęściej od 18-20°C.