Kieliszki do wina dobierane są do rodzaju rozlewnego trunku. Tradycja picia napoju bogów sugeruje wybór odpowiednich kształtów, pojemności, jak również koloru i grubości szkła, dzięki którym można zagwarantować sobie picie alkoholu w spokoju i z dbałością o najmniejszy szczegół.

Wino tym sposobem lepiej smakuje, ma również przyjemniejszy aromat. Czas spędzany przy kieliszkach również można w takiej sytuacji uznać za bardziej udany. Dlatego też osoby, które nalewają szlachetne trunki do przypadkowych kieliszków, powinny raz na zawsze uzmysłowić sobie, że robią ogromny błąd. Zubożają szlachetny napój, pozbawiając go jego najlepszych cech.

Podstawowe rodzaje kieliszków do wina to: kieliszki do wina białego i kieliszki do wina czerwonego. Wino białe należy podawać w szkle o dłuższej nóżce (powinna być ona długa i smukła) oraz wlewać je do mniejszej czary niż posiada ją kieliszek do wina czerwonego. Podstawowe szkła do gastronomii w tym zakresie mają pojemność od 110 do 150 ml.

Kieliszki do wina białego na pierwszy rzut oka są mniejsze niż te do wina czerwonego.

Wina czerwone pije się w kieliszkach zwężających się ku górze, mających dość dużą średnicę oraz krótkie nóżki. Bardzo ważne jest to w szczególności w przypadku starych napojów, które po nalaniu do kieliszka muszą przejść tak zwany proces dekantacji. Większa powierzchnia, jaką ma wino z powietrzem, w przypadku obszerniejszych kieliszków, pozwala mu uzyskać najlepszy smak i aromat. Picie wina z prawidłowo dobranego kieliszka to wielka przyjemność!

Inną kategorię kieliszków stanowią kieliszki do szampana. Do tego napoju wybiera się wysokie kieliszki o wąskich czarach. Coraz rzadziej wybierane są, dawniej bardzo popularne, kieliszki o czarach w kształcie trójkąta, posiadające krótką nóżkę. Dlaczego? Ponieważ w długich i wąskich kieliszkach widać bąbelki, które są podstawowym wyróżnikiem szampana wśród innych białych win. W niskich kieliszkach do szampana bąbelki szybciej zanikają.

Jak podawać wina owocowe? Nie ma tutaj szczególnych wytycznych. Można to robić, wybierając kieliszki w bardziej przypadkowy sposób. Niezmiennie jednak ważne jest, by decydować się na szkło ładne i praktyczne.